Když o prázdninách prší – 10 tipů na zajímavé aktivity s dětmi, které budou bavit i vás
29. 7. 2020 - Hrajeme si s Kvídem
Konečně jste se dočkali vytouženého týdne prázdninového volna a jako naschvál prší. Zachránit vás může jen bezedná studna kreativních činností. Pouze tak máte jistotu, že se uvnitř bytu/chaty/penzionu nezabijete. Přinášíme vám několik vyzkoušených tipů na činnosti, u kterých se zabavíte vy i vaše deštěm dokonale otrávené ratolesti.
Zavzpomínejte si – děti milují vyprávění. Obzvlášť pokud v příbězích figurujete vy v dětském věku. Zkuste si vzpomenout na napínavé nebo legrační historky ze svého dětství a podělte se o svá prázdninová dobrodružství. Uvidíte, že budou poslouchat s otevřenou pusou. Na oplátku je pak můžete nechat vyprávět vlastní příběhy. Menší děti ještě úplně nerozlišují mezi fantazií a realitou, tak se nechte s klidem vtáhnout do neuvěřitelných historek z džungle a ze školky zároveň. Nebo můžete zkusit vyprávění na pokračování. Každý účastník hry řekne jednu větu a ten další na něj naváže tou svou. Možná vás překvapí, kam vás nit sdíleného vyprávění nakonec zavede.
Vyvolejte společné fotky – vzpomínat se dá i vizuálně. Jestli jste doma, udělejte si čas na výběr z digitálního archivu a nechte si fotky na počkání vyvolat. Společné prohlížení fotek s dětmi vás vrátí tam, kde jste se měli krásně. Nechte je, ať na nich nechají otisky mastných prstíků a diví se, jak vypadaly jako miminka nebo batolata.
Vyprávěcí kostky – nechce se vám vymýšlet si pohádky nebo vám do toho děti pořád skáčou? Touhu menších i větších dětí po vlastním příběhu skvěle splní vyprávěcí kostky, které mají místo čísel obrázky. Hodíte libovolným počtem kostek a z obrázků poskládáte krátký příběh. Tahle hra nezabere moc místa a dá se s sebou vzít prakticky kamkoli.
Kouzelné čtení – dvojice tužka plus interaktivní knížka výborně funguje nejen na cestách, ale i při nepříznivém počasí. Vybrat si můžete z široké palety témat a děti s ní mohou pracovat samostatně –učit se angličtinu, trénovat logopedii nebo se dozvědět něco o přírodě. Do tužky se kromě obsahu jednotlivých knížek navíc dají nahrát i písničky.
Domácí akrobacie – měli jste během karantény oblíbený workout na YouTube? Přiberte i děti. Pro inspiraci i zábavu se podívejte na nejrůznější akrobatická videa a vyzkoušejte si doma to, co je ve vašich možnostech. Třeba desetkrát za sebou zvednout na natažených nohou patnáctikilového drobka.
Zapomenuté ruční práce – totálně analogová zábava, která vyžaduje pekelné soustředění a podporuje jemnou motoriku. Vzpomenete si ještě, jak se háčkuje řetízek, plete nebo vyšívá křížkový steh? S kouskem kanavy nebo starou přízí si parádně vyhrajete a děti uvidí, jak dlouhé a pracné je vyrobit třeba šálu. Kluky bude možná víc bavit vyzkoušet si různé druhy uzlů.
Tematický projekt – jedou ty vaše v dinosaurech, vesmíru, pirátech nebo je zajímá lidské tělo? Zpracujte konkrétní téma formou školního projektu. Půjčte si knížky v knihovně, googlujte, vystřihujte, kreslete a ve finále vytvořte velkou informativní koláž. Věřte, že se dozvíte hromadu zajímavých informací, ke kterým se děti budou rády vracet. Společné pátrání ve zdrojích bude bavit i vás. Pokud je chcete zasvětit do tajů internetu, děti, které ještě neumí psát, si rády vyzkouší hlasové vyhledávání.
Domácí laboratoř – jestli ve vás dřímá přírodovědný duch, udělejte si z bytu chemickou laboratoř. Návodů na efektní pokusy najdete na internetu nespočet. A vystačíte si s ingrediencemi z běžné české domácnosti. Bezva je třeba sopka ze sody a octa. Se zbytkem materiálu vyčistěte odpad v kuchyni.
Ručně vyrobená modelína – jestli se vám různé kombinace kuchyňských esencí osvědčily, právě jste se kvalifikovali k výrobě domácí modelíny. Nemastí a na vzduchu usychá, takže ji vyluxujete i z koberce. Konzistencí nejvíc připomíná hmotu play dough. Návod snadno vygooglujuete a zvolit si můžete i barevnou paletu – žlutou kurkumovou, růžovou řepnou nebo zelenou špenátovou. Příroda vám poděkuje. A v lednici budete mít týden obří kouli těsta, ze které mohou děti modelovat a vykrajovat do umdlení.
Master Chef junior – až vám z toho všeho vyhládne, zapojte děti do vaření. Zůstane po nich spoušť, ale milujou to. Upečte koláč nebo je nechte ozdobit domácí pizzu. Jestli si troufnete, svěřte kuchyň plně do jejich rukou a nechte je, ať protentokrát připraví něco ony pro vás. Třeba obložené chlebíčky nebo ovocný špíz. Prostě cokoli, co se nedá zapálit, ani u toho do půl hodiny nevykrvácí.
Pasivní závěr – nakonec si všichni lehněte na gauč a pusťte si pohádku nebo film. A fakt se koukejte. Odložte telefony, přestaňte pošilhávat po pracovním e-mailu. Jestli se vám ze znělky Ledového království už dělá nevolno, zkuste třeba S tebou mě baví svět nebo Jak vytrhnout velrybě stoličku. Můžete si k tomu předtím za asistence dětí připravit popcorn v hrnci. A nezapomeňte, že každá aktivita je výjimečná, když jí věnujeme vědomou a plnou pozornost.
Text: Linda Vomáčková Foto: Getty Images
Aktivity s Kvídem
Nabídku pestrých aktivit
najdete i na našem webu v sekci Aktivity s Kvídem.
Omalovánky, domácí bojovky, chytré pexeso
a mnoho dalšího pro malé i větší objevitele.
Stáhnout si hry zdarma od Kvída