Angličtina v kostce (nejen) na doma
2. 10. 2023 - Kvído radí
Už ji taky máte doma? Pokud ještě ne, rozhodně neváhejte. S naší Angličtinou v kostce si vaše děti užijí spoustu zábavy. A k tomu se s ní můžou učit angličtinu úplně přirozeně. Chytrá kostka je učí nejen jednotlivá slova, ale i celé fráze či jednoduché větné celky. Díky systému dvou typů otázek je hra vhodná prakticky pro všechny – pro děti, které s angličtinou teprve začínají, ale nudit se rozhodně nebudou ani ti, kteří už se v angličtině cítí jako ryby ve vodě. Líbí se i rodilým mluvčím!
Každá z ilustrovaných karet obsahuje nespočet důmyslně propracovaných a zábavných detailů, otázek i úkolů, které můžete objevovat zas a znovu v každém dalším kole.
Víc než dvacet kartiček odkazuje na tradiční anglické písničky a říkanky (označené symbolem noty) nebo pohádky. Můžete si je podle názvu vyhledat na internetu a pustit si tak celý příběh rovnou v angličtině.
Jak ještě karty využít
Kartičkový systém je natolik variabilní, že si můžete hru uzpůsobit vlastním potřebám. Třeba vás inspirují některé z tipů, které pro vás připravila autorka Angličtiny v kostce.
One, two, three, what can you see?
Doprostřed položíte tři libovolné karty. První hráč klade úvodní otázku One, two, three, what can you see?. Druhý hráč si vymyslí odpověď – např. I can see a rainbow. První hráč pak hledá, na které kartě je duha, ukáže na ni prstem a správně označenou kartu získává
Můžete si také zahrát těžší verzi, kdy druhý hráč věc pouze popisuje (např. akci nebo vlastnosti), nikoli konkretizuje: One, two, three, I can see something sweet. Nebo I can see someone eating icecream. Druhý hráč odpovídá buď jednoduše (a cupcake, a girl), nebo musí odpověď upřesnit pomocí správné předložky: The cupcake on the shelf. The girl by the sea.
Velmi jednoduchou obdobu této hry je varianta s bonusovou kartou. V odpovědi na otázku, co hráč vidí, vyjmenuje za sebou rychle všechny předměty, které chobotnice drží.
I can see a ball, a star, an apple, …
Tip: Místo prázdného políčka si může hráč vymyslet libovolný jednoduchý předmět a druhý hráč jej pak musí namalovat na samostatný papír.
Name three
Vyberte namátkou tři karty. Najděte rychle společného jmenovatele (většinou zvířata, jídlo, barvy, oblečení, rostliny, …). Rozhodněte se pro jednu variantu a zadejte úkol. Dítě pak hledá na všech kartičkách.
Name three animals.
Name three things that you can eat/drink/wear...
Name three things that are green/round...
Name three things that we have at home.
True or false
Vezměte si libovolnou kartičku. Jeden hráč se ptá, druhý odpovídá, zda je to pravda nebo lež.
V jednodušší verzi tvořte popisné věty s vazbou There si/There are, například:
There are two cats. Odpověď: True! nebo False! There is one cat.
V těžší verzi tvoříte dějové věty na procvičení přítomného času průběhového.
The girl is running. Odpověď: True! nebo False! The girl is sitting on a bench.
Flyswatters
Připravte si obyčejnou plácačku na mouchy. Můžete si ji i jednoduše vyrobit z kartonu. Dejte doprostřed tři libovolné karty. První hráč si pomyslně vybere jednu kartu a tu bude popisovat. Snaží se ale udržet napětí, a tak ze začátku popisuje co nejvíc prvků, které jsou společné co nejvíc kartám. Druhý hráč dává pozor a snaží se přijít na to, kterou kartu první hráč popisuje. Jakmile si je jistý, vybranou kartu plácne plácačkou. Pak připravte další sérii tří karet a postup opakujte. Kdo uhodne, získá kartu.
Např. věty společné pro víc karet: There is grass. The sun is shining. There are some animals. There is some water. Věta, která definuje pouze jednu kartu: There aren’t any boys...
Rozhýbejte se!
Věděli jste, že jeden z nejúčinnějších prostředků, jak naučit dítě cizí jazyk, je pohyb? Právě proto pohyb za žádnou cenu nesmí v naší chytré kostce chybět. Na každé kartičce pod písmem O na zadní straně najdete dva pohybové úkoly, které tematicky souvisí s danou kartičkou. Pokud vaše dítě s angličtinou teprve začíná, úkoly dělejte společně. Nejprve mu pomocí obrázku ukažte, o co jde, a následně s ním pohyb vykonejte:
Např. Kartička Easter
It is Easter time! Hop like a bunny and say Hoppy Easter.
Ukažte dětem obrázek. Popište jednotlivá zvířata. Králíčka zdůrazněte dvakrát, na začátku a na konci: This is a bunny. Ukažte na dítě: Now, you are a bunny. Come and hop like a bunny. A začněte s dítětem poskakovat jako králíček a do toho říkejte Hoppy Easter!.
Tip: Nevadí, že dítě frázi Hoppy Easter nerozumí. Nemusíte mu ji nezbytně překládat. Pokud budete hrát častěji, zafixuje si ji přirozeně a někdy v budoucnu, až na ni opět narazí, krásně se mu vše propojí.
Líbily se vám naše tipy? Věříme, že vás inspirovaly a budeme moc rádi, pokud se s námi o ty vaše podělíte.
Učitelé najdou pracovní listy k angličtině v kostce na www.skolashrou.cz.
Text: Petra Vojtová Foto: Archiv Albi, Getty Images