Už tam budem? Aneb jak zabavit děti na cestách

3. 6. 2020 -  Kvído radí

Za časů našeho dětství se se jezdilo do Chorvatska přes noc s peřinou na zadním sedadle, kde jsme se s bráchou libovolně přemísťovali. Dodnes si pamatuju, jak nám otec vyhrožoval, že nás vysadí, když naše rvačky dosáhly takové intenzity, že jsme mu skoro padali na volant. Není divu, že zabavit na cestách dnešní děti nemilosrdně přikurtované do bezpečnostních autosedaček je leckdy nadlidský výkon.

Všichni, kdo mají zkušenost s cestováním s dětmi, to znají. Poté, co nacpete do auta poslední tašky, zapnete všechny do sedaček a vyjedete na dálnici, případně s jazykem na vestě dobíháte rozjíždějící se vlak, se někomu chce čůrat. Do pěti minut poté následuje otázka „Kdy už tam budeme?“, která se v několikaminutových intervalech opakuje až do cíle, přičemž monotónní obsah konverzace občas přeruší sourozenecká hádka nebo řev.



Mezi námi, taky máte soukromý seznam hlášek svých rodičů, o kterých jste (pravděpodobně ještě bezdětní) přísahali, že je nikdy, ale opravdu nikdy, nebudete používat na svoje děti? Já ho mám a většinu z těch vět vyslovím i několikrát za den. To se týká i cestování. Vyhozením z auta pravidelně vyhrožuji nejen dětem, ale i manželovi, jehož vysazení po cestě z večírku zabránil jen srdceryvný řev dcer. Takže tak. Když už jedeme s mužem někam sami, užíváme si ten vzácný moment, kdy můžeme zamknout prázdný vůz a oba najednou vyrazit na benzínku pro kafe.

Moc často se nám to ale nepoštěstí, takže teď už o tom, jak na cestování s dětmi.

Slovní fotbal, barvy aut a kapsář!

Slovní hry – pokud není vaší první volbou mobil nebo tablet, nezbývá než se uchýlit ke starým dobrým analogovým hrám. Mezi nejoblíbenější klasiku patří „Hádej zvíře“, kdy si každý z účastníků zvolí nějaké zvíře a ostatní se pomocí otázek snaží uhodnout jaké. Vtip je v tom, že odpovědi mohou být jen ano/ne. Funguje i slovní fotbal nebo počítání aut podle barev. Zvednout náladu vám může také společný zpěv. Podle odborníků se při něm vyplavují endorfiny a utužují přátelské vazby – a to se může na cestě hodit! Vytvořte si na YouTube nebo Spotify vlastní rodinný playlist.



Kvído radí: Když všechny metody selžou, dejte si pauzu na kafe a zmrzlinu.



Klasické hry
– větší děti už se můžou pustit do hraní společenských her, spousta z nich je dostupná ve formátu vhodném na cesty. Pokud neřídíte a jedete třeba vlakem, pusťte se do toho s nimi, budou nadšené. Ideální jsou jednoduché a rychlé karetní nebo vědomostní hry. Pokud se to nezvrhne v hádku o pravidla, máte vyhráno. Jen pozor na padání dílků na zem, taková situace vám může za volantem pěkně zatopit. Menší děti zaručeně zabaví Chytré vějíře nebo Hádanky na cesty od chobotničky Kvído.




I dlouhá cesta může být zábava – stačí vědět, jak na to. S Kvídem si užijete mnoho dobrodružství a zábavy.



Nové technologie
– Ať už jim dáte tablet, nebo půjčíte mobil, o zábavu máte postaráno. Her a nejrůznějších aplikací je na trhu nespočet, z hlediska rodičů jde jednoznačně o nejpohodlnější řešení. Pokud nechcete, aby děti několik hodin zíraly do obrazovky, přibalte si interaktivní Albi tužku s knihami. Pokud dětem pořídíte i sluchátka, odměnou vám bude vytoužené hrobové ticho.





Kapsář
– milým a praktickým pomocníkem je kapsář zavěšený na sedadle tak, aby do něj dítě samo dosáhlo. Můžete do něj dát oblíbené hračky, plyšáky, dětské knihy, časopisy nebo něco malého na zub. Před cestou můžete dát dětem za úkol kapsáře naplnit a získat tak pár cenných minut pro sebe.
Tak sláva nazdar výletu!

Text: Linda Vomáčková Foto: Getty Images