Jak vytrénovat partnera, aby se podílel na péči o děti
2. 7. 2020 - Kvído radí
Těžko. Ale jde to. Budete potřebovat jen nekonečnou trpělivost, vyjednávací schopnosti ostříleného diplomata a arzenál manipulačních i nátlakových metod – od příslibu partnerského večera, přes slzy, po vzteklé prásknutí dveřmi. Vaším základním cílem je jeden volný večer pro matku týdně.
Když pomineme trpký fakt, že žijeme v evropské zemi, kde stále ještě nefunguje rovnost platů mezi pohlavími, počet otců na mateřské „dovolené“ se pohybuje okolo 5000 kusů a efektivní síť státních jeslí a předškolních zařízení je zatím v nedohlednu, můžeme se v klidu soustředit na to, co lze reálně vybojovat na domácí frontě.
Na chvíli sama
Pamatujete si reklamu na jakýsi prostředek proti nachlazení se sloganem „Maminky si nemůžou vzít volno“? Připadala mi hrozně vtipná, než jsem měla svoje děti. Většina rodin s malými dětmi dnes spadá do kategorie tzv. „nukleární rodiny“ – tedy otec, matka a dítě nebo děti. S tím, jak postupně ubývá mezigeneračních soužití a přibývá soukromí, ubývá i hlídání babičkami a možností bezplatného a bezproblémového umístění potomka (typicky v době, kdy vyšťavená matka potřebuje do práce, nebo se alespoň vyspat). Pokud nemáte možnost odložit své dítě do soukromých jeslí 24/7 a jedinou šancí, jak se na chvíli vytrhnout z rodinného soukolí, je váš partner, čtěte dál.
Přesně si vybavuju první večer, kdy jsem si přinesla z porodnice první dceru. Seděla jsem v prázdném bytě, muž ji mohutně zapíjel v hospodě s kamarády o dva bary dál. Tehdy mi došlo, že s mojí galerijní kariérou skončila i éra večírků a vernisáží. Po devítiměsíčním detoxu a s vyhlídkou nucené abstinence v podobě ročního kojení se přede mnou otevírala doslova růžová budoucnost. Na oslavu jsem se došourala do koupelny se osprchovat. V tu chvíli se z ložnice ozval řev. Pokud patříte mezi novopečené matky, ujišťuji vás, že tento libozvuk vás bude doprovázet několik dalších let. Ideálně ve chvíli, kdy dosednete na WC nebo k teplému jídlu. Tak proč se o trochu té rodičovské lásky nepodělit s partnerem, že?
Speciální gen
Ne že by se mi chtělo se aktivně rýpat v genderových konotacích, ale jako lingvistku mě občas zaráží, jak je péče o dítě (matkou) nenápadně a tak nějak automaticky zakotvena přímo v jazyce. Jako příklad uveďme okřídlené úsloví „Řve ti tam dítě!“ nebo „Já ti pohlídám“ (otec k matce). „My“ „jim“ jejich geny hlídáme nonstop několik let.
Připravte se na to, že budete čelit výsledkům vědeckých studií na téma „Vy ženy na to ale máte speciální gen“, případně podpásovkám typu „Ale já nás živím, a když přijdu z práce, potřebuju si odpočinout“. Mateřská je taky práce. Včetně přesčasů, nočních směn, manipulace s radioaktivním odpadem a mzdou v přepočtu 2,50 Kč na hodinu. Pro harmonickou atmosféru v rodině je klíčové, aby partner pochopil, že spokojená matka = spokojená rodina. A matka nebude spokojená, pokud si neodpočine. Je fuk, jestli pro vás odpočinek znamená klidné odpoledne s knihou, drink s kamarádkou, kruhový trénink, nebo možnost si v klidu vyžehlit prádlo. Každá jsme jiná, ale všechny si zasloužíme čas pro sebe. A i dělení volného času mezi partnery by se mělo hrát podle pravidel fair play.
Hra podle pravidel
Nám doma hodně pomohly rodinné plánovací kalendáře. Po mnoha komunikačních přešlapech a dlouhém dohadování jsme se shodli na pravidle: „Jeden den já, jeden den ty, jeden den společně a zbytek operativně.“ A všechno píšeme do kalendáře na nástěnce v kuchyni. Princip zůstává, jen náplň se postupem času změnila z vození kočárku a zevlování na pískovišti na doprovod na kroužky a společné výlety.
To, co se mnohým otcům zpočátku jeví jako osobní újma, se ve finále může proměnit na skvělou zábavu. Ne nadarmo je tématem kultovních komedií jako S tebou mě baví svět nebo Tři muži a nemluvně právě péče o děti v mužské režii. Humornou ochutnávku života na mateřské z druhé strany nabízí i populární knižní série Deníček moderního fotra – doporučená četba pro všechny otce.
Chcete chvilku zabavit děti? Kromě manžela sáhněte i po Chytrých vějířích od Kvída.
S tatínky je často i větší zábava právě proto, že na rozdíl od nás matek, svázaných nonstop odpovědností, se nebojí objevit své vnitřní dítě a často se vrhají do stavění lega nebo sportovních dobrodružství s větší vervou než jejich ratolesti. Čas, který otec naplno věnuje svým dětem, mu nikdy nikdo nevezme a věřte, že ony si momenty, které strávily jen s tátou, budou opravdu pamatovat. Nesporným benefitem pro všechny je pak citová vazba, která se vzájemnou interakcí vytváří a posiluje. Maminky si totiž nemůžou vzít volno. Ony si ho občas vzít musí.
Text: Linda Vomáčková Foto: Getty Images