Návrat režimu aneb jak v klidu (ne)zvládnout začátek školního roku
11. 9. 2020 - Kvído radí
Existuje hodně různých typů matek. Já jsem přesně ten typ, který má problém nastolit jakýkoli řád nebo systém. Jsem šťastná, když moje děti běhají venku, a za úspěch považuju, když nezapomenu půlku věcí na výlet nebo přijdu včas a ve správný den na schůzku u logopedky. Oběd ve dvanáct nebo pravidelná večerní či ranní rutina u nás bohužel spadají do žánru sci-fi.

Závistivě obdivuju matky, které mají kompletní seznam školních pomůcek koupený 14 dní dopředu a 31. 8. úhledně srovnaný v aktovce. Každý rok si říkám, že „překvapivé“ zjištění, že jsou dětem malé přezůvky, bych si mohla ušetřit, kdybych věci příště řešila včas. A každý rok je to stejné. Ráda bych vám předložila seznam vychytaných rad, jak si všechno parádně zorganizovat, abyste zářím propluli s lehkostí dobře promazaného stroje. Ale vzhledem k tomu, že článek odevzdávám s čtyřdenním zpožděním a pak letím do papírnictví pro zapomenutou plastelínu, to asi neklapne.
Těšení není povinnost

Nepřepálit začátek aneb dítě není dostihový kůň
Anička chodí na tenis, flétnu, angličtinu a Jáchym se chystá zároveň na olympiádu i přijímačky do mensy? A vaše dítě se vás křečovitě drží za ruku a odmítá vstoupit do baletní šatny? No a co. Ze strachu, že dcery hendikepuji nedostatkem kvalitních podnětů, jsem se přehoupla do módu dopřát jim, co samy chtějí, ale zbytečně je nezahlcovat. Na disciplínu i rozvoj je času dost. Mám pocit, že nároky na výkon a vytíženost nevědomky přenášíme i do dětského světa a že je to možná zbytečně brzy. Obyčejné hraní za barákem má přece také své kouzlo.
Zodpovědnost a spolupráce
Jasně, tenhle laxní přístup nejde aplikovat donekonečna a za všech situací, ale může alespoň zmírnit zářijový stres a tlak. A taky vzájemná spolupráce, s dětmi i dospělými. Jestli máte ve škole nebo ve školce kamarádku, podělte se o povinnosti. Ona se může na mateřské stavit v papírnictví a odvézt dvojitý náklad v kočárku, vy zas v práci vytisknete a předvyplníte všechny dokumenty. Zodpovědnost pomůže i dětem – dejte jim na starost něco malého, co vám ušetří práci a jim dodá pocit sebevědomí a užitečnosti. Důraz na zvládání věcí společně pomáhá sladit rozdílné potřeby jednotlivých členů domácnosti a vede k celkové pohodě a pocitu vzájemnosti, bezpečí i toho, že se na své blízké můžeme spolehnout.Mé zářijové rady zní: mluvte spolu, nic nepřehánějte, pomáhejte si, a když se něco nepovede nebo to dře, nechte všechno být a jděte na zmrzku, dokud je ještě teplo.
Text: Linda Vomáčková Foto: Getty Images